Підтримка допомоги українцям серед поляків істотно зменшилася — все більше респондентів вказують на те, що зміна їхнього ставлення пов’язана з «вимогливою позицією», яку мають біженці.
Такі висновки останнього дослідження громадського сприйняття українських біженців та мігрантів, проведеного наприкінці травня — на початку червня Дослідницькою лабораторією Варшавського університету та Економічно-гуманітарною академією у Варшаві. Про це пише Rzeczpospolita, інформує Цензор.НЕТ із посиланням на «Європейську правду».
Зменшення підтримки стосується практично всіх форм допомоги українцям, окрім освіти.
«Ми все ще хочемо допомагати, в цьому переконані 85 відсотків респондентів, але вже не так рішуче і беззастережно, як роком раніше або навіть у січні цього року», — пояснює Роберт Станішевський, керівник проєкту.
Лише за п’ять місяців група тих, хто вважає, що Польща повинна допомагати Україні під час війни, зменшилася з 62 до 42%. Ще менше поляків — наразі 35%, — мають однозначно позитивне ставлення до допомоги, яку надає Польща; у січні таких людей було 47%.
Чверть поляків каже однозначне «ні» додатковій допомозі Україні. Крім того, відсоток тих, хто рішуче підтримує допомогу біженцям у Польщі, впав з 49% до 28%.
Зростає також група тих, хто хоче, щоб українці повернулися до своєї країни після закінчення війни — таку думку висловлюють вже близько 70% поляків (у січні 2023 року таких було 53%).
Оцінка респондентами соціальної допомоги, яку Польща надає українським біженцям, є однозначно поганою — 60% опитаних вже кажуть «ні» рівному доступу до пільг, доступних полякам, а більше половини також проти надання пільг (рік тому таких було 37%) та фінансування харчування та проживання українців (було 20%).
39,4% респондентів зазначили, що змінили своє ставлення до українців, найчастіше називаючи причиною «вимогливе ставлення» з їхнього боку. «Найчастіше респонденти пояснювали це фразою «їм все повинно бути безкоштовно», — пояснює Станішевський.
Ще 14,5% вказали, що «українці мають більше прав, ніж поляки». За словами Мирослава Скурки, президента Об’єднання українців у Польщі, це «результат антиукраїнських думок, поширюваних у соціальних мережах», які ніким не придушуються.
Leave a Reply