З оновленої Річної національної програми (РНП), що є планом реформ України для руху до членства в НАТО, вилучили суто політичні вимоги, що зокрема ускладнить шантаж з боку Угорщини питанням нацменшин.
Про це йдеться в аналітичній статті «ЄвроПравди» До НАТО без Угорщини.
Хоча формально автором документа є офіційний Київ, на практиці ж оновлена РНП є спільним документом України та Альянсу – щоб і забезпечити, що вона відповідає реальним вимогам НАТО, і відсіяти неадекватні вимоги окремих держав-членів (передусім Угорщини з питанням нацменшин).
У новій Річній національній програмі немає вимог щодо політичних реформ.
Київ переконав партнерів у тому, що політичний блок – від законів про мову і про меншини до протидії корупції, від судової реформи до якісного державного управління – варто відокремити від РНП і передати контроль за цими реформами від НАТО до ЄС.
Якщо у Євросоюзі вирішать, що Україна відповідає необхідним вимогам – Альянс орієнтуватиметься на цю оцінку.
В ухваленій РНП залишився блок «політичні та економічні питання», але фактично його звузили до аспектів суто оборонної сфери – як реформа оборонних закупівель та демократичний цивільний контроль над ЗСУ.
Цікаво, що розділи РНП, загалом п’ять, відповідають рамковій структурі переговорів щодо вступу у НАТО нових членів. Також під рамку переговорів про членство «підігнали» усі цілі в рамках кожного розділу.
Це можна вважати позитивним сигналом: по суті, Альянс за допомогою РНП не просто висуває до України абстрактні запити щодо реформ, а вже готує її до майбутніх переговорів – щоб Україна була готовою, коли у НАТО з’явиться політична воля запросити її до вступу.
Leave a Reply