Велика Британія надасть 2024 року Україні військову допомогу на суму 2,5 млрд фунтів — що на 200 мільйонів фунтів більше, ніж у попередні два роки.
Британський прем’єр Ріші Сунак у п’ятницю особисто зустрінеться із президентом України Володимиром Зеленським у Києві.
Частину коштів (200 мільйонів фунтів стерлінгів) планують витратити на придбання й виробництво безпілотників для України, зокрема розвідувальних, ударних та морських дронів.
Крім того, йдеться про постачання ракет великої дальності, засобів ППО та артилерійських снарядів.
Сунак також підпише з Зеленським угоду про співпрацю в галузі безпеки, яка передбачає обмін розвідувальними даними, медичну та військову підготовку, а також оборонно-промислове співробітництво.
Військовий пакет — на наступний фінансовий рік, який почнеться у квітні — призведе до найбільших поставок безпілотників в Україну серед усіх країн.
Показово, що прем’єр-міністр вирішив не брати фінансових зобов’язань на кілька років.
Деякі британські міністри й високопосадовці приватно стверджували, що це послужить сильнішим сигналом для Москви про довгострокову підтримку України з боку Британії.
На Даунінг-стріт заявили, що пакет підтримки стане першим кроком у тому, що вони назвали «непорушним столітнім партнерством між Україною та Великою Британією».
Він також передбачає 18 мільйонів фунтів стерлінгів на гуманітарну допомогу, зміцнення енергетичної інфраструктури України та фінансування онлайн-навчання англійській мові.
Ріші Сунак, востаннє відвідав Київ у листопаді 2022 року.
«Я тут сьогодні з одним посланням: Велика Британія теж не похитнеться. Ми підтримаємо Україну і в нинішні найтемніші, і в її найкращі часи, які ще наступлять», — цитує прем’єра сайт британського уряду.
Він додав: «Британія вже є одним з найближчих партнерів України, тому що ми визнаємо, що їхня безпека – це наша безпека».
«Сьогодні ми йдемо далі – збільшуємо нашу військову допомогу, постачаємо тисячі новітніх дронів та підписуємо нову історичну Угоду про безпеку, щоб надати Україні гарантії, необхідні їй в довгостроковій перспективі».
«Два роки Україна мужньо воює, щоб відбити жорстоке вторгнення Росії. Вони непохитні у своїй рішучості захистити свою країну та принципи свободи й демократії».
Рішення про допомогу Сполученого Королівства з’явилося після місяців тиску з боку депутатів, які стверджували, що уряд мав зробити це значно раніше, щоб Україна могла розвивати своє військове планування.
Це також відбувається в той момент, коли і Сполучені Штати, і Європейський Союз намагаються узгодити власні пакети підтримки, а Київ відчайдушно потребує більше снарядів і ракет.
У США пакет допомоги на суму 60 мільярдів доларів блокують республіканці, намагаючись збільшити витрати на боротьбу з міграцією вздовж південного кордону Америки.
А в ЄС прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наклав вето на рішення щодо довгострокової програми бюджетної допомоги Україні обсягом 50 млрд євро.
Угода між Британією й Україною, яку підпишуть сьогодні, містить низку двосторонніх гарантій щодо військової та економічної підтримки, спрямованих на стримування російської агресії до вступу України в НАТО.
Британія є першою країною G7, яка підписала угоду, про домовились усі сім провідних промислових країн на саміті НАТО у Вільнюсі минулого року.