Про це свідчить дослідження «Огляд непрямих втрат від війни у сільському господарстві України» Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки (KSE Institute) і Міністерства агополітики.
Згідно з ним, непрямі втрати сільского господарства від повномасштабного вторгнення РФ з 24 лютого по 9 червня складають $23,3 млрд.
Найбільших втрат Україна зазнала від блокади морських прортів та здешевлення агропродукції внаслідок цього – $11,9 млрд або близько половини непрямих збитків.
«Через блокаду портів військово-морськими силами РФ, Україна зіткнулась з перенасиченістю внутрішнього ринку експортно-орієнтованої продукції та майже чотирикратним здорожчанням експортної логістики. Це призвело до зменшення цін всередині країни на основні експортно-орієнтовані культури більш, як на 30%», — пояснюють автори дослідження.
Так, ціни на продовольчу пшеницю в Україні на умовах самовивову за час війни з РФ зменшилися на 35% — з $297/тонну до $192/тонну, тоді як за той самий період світова ціна на неї зросла майже вдвічі, відзначають дослідники.
Крім того, з початком вторгнення РФ українські сільгоспвиробники також стикнулися зі здорожчанням факторів виробництва, зокрема – здорожченням добрив та палива.
При цьому прямі втрати агросектору після трьох місяців повномасштабної війни Росії проти України сягнули $4,3 млрд, що складає майже 15% капіталу країни, йдеться у повідомленні.
Прямі втрати відображають повне або часткове знищення матеріальних активів, тоді як непрямі – недоотриманий дохід від зменшення кількості вироблених товарів та додаткові витрати виробників через війну.