Угорський прем’єр Віктор Орбан своєю спробою ініціювати мирні перемовини щодо України, виступивши зі зручних для Москви позицій, розлютив керівників ЄС. Дійшло до того, що Єврокомісія сказала єврокомісарам не їздити в Угорщину на неформальні зустрічі, пишуть міжнародні ЗМІ.
Голова Європейської ради в листі Орбану нагадав, що той не має права виступати від імені ЄС.
«Країна, яка головує в Європейській раді в порядку ротації, не має повноважень представляти Європейський Союз на міжнародній арені та не отримувала від ЄС мандат на перемовини від імені об’єднання», — йдеться в листі голови Ради Шарля Мішеля Віктору Орбану. З текстом листа ознайомилося агентство Reuters.
З 1 липня Угорщина на пів року стала головуючою країною в Європейській Раді, і Віктор Орбан наступного ж дня, вперше за роки повномасштабного російського вторгнення, поїхав із несподіваним візитом в Київ. Там він зустрівся із президентом Володимиром Зеленським.
А потім Орбан поїхав у Москву, Пекін і США, на зустріч із кандидатом в президенти Дональдом Трампом.
Керівництво ЄС у ході цих візитів уже заявляло, що Орбан хоч і є керівником країни, яка тимчасово головує в ЄС, він все ж не має повноважень представляти союз в контактах із іншими країнами.
Орбан при цьому виступає з позицій, які кардинально розходяться з позицією абсолютної більшості країн ЄС.
Він давно неприязно ставиться до України, обвинувачуючи її в дискримінації корінної угорської меншини на Закарпатті. А з моменту, коли Росія розв’язала велику війну, він відмовився надавати Україні військову допомогу, намагався саботувати введення санкцій проти Росії та рішення про допомогу Україні на рівні ЄС. Він також обвинувачує ЄС і всіх союзників України в тому, що допомагаючи, вони нібито тільки затягують кровопролиття.
Шарль Мішель в своєму листі в черговий раз відкинув ці звинувачення Орбана.
«Все абсолютно навпаки: Росія — агресор, а Україна — жертва, яка користується законним правом на самозахист», — цитує Reuters лист Мішеля.
За останні дні Брюссель та окремі країни ЄС перейшли від слів до практичних, хоч і доволі символічних, кроків.
У понеділок видання Politico з посиланням на трьох анонімних чиновників ЄС повідомило, що Єврокомісія попросила єврокомісарів не їздити на неформальні міністерські зустрічі, які Угорщина проводить в себе як країна, що головує в союзі.
Замість членів «уряду ЄС» на зустрічі в Угорщині будуть їздити чиновники нижчі рангом. Це, як сказав Politico один із співрозмовників, має продемонструвати Орбану, що його спроби зловживати представництвом в ЄС неприйнятні для Брюсселя та інших країн союзу.
Бойкотувати Угорщину, за даними Politico, мають намір і члени ЄС — міністри та країн-членів.
«Наприклад, міністри зовнішніх справ країн-членів ЄС мають намір проігнорувати захід, який в серпні в Будапешті організовує прем’єр-міністр Віктор Орбан, збираючись на свій власний саміт міністрів зовнішніх справ», — пише Politico.
У вівторок 63 депутати Європарламенту закликали позбавити Угорщину права голосу в ЄС. Вони вважають, що Орбан зловживає позицією країни, яка тимчасово головує в Європейській раді, і в такий спосіб шкодить інтересам ЄС.
Втім, це достатньо символічний заклик: процедура позбавлення країни голосу надто складна, щоб її застосували на практиці.
І лист Шапля Мішеля, і заява євродепутатів стало реакцією на лист Орбана, який він розіслав лідерам країн ЄС.
У листі, написаному за результатами зустрічей в Києві, Москві, Пекіні та в резиденції Трампа у Флориді, угорський прем’єр зокрема повідомив, що у разі перемоги на президентських виборах на початку листопада, Трамп негайно почне вимагати від Києва почати мирні переговори, пригрозивши припиненням допомоги.
Тому, як пише угорський прем’єр, Євросоюз, передбачаючи зміни в політиці США, повинен або прийняти необхідність негайних переговорів між Росією та Україною, або ж взяти на себе більшу частку в фінансуванні оборони України.